10 Nisan 2013 Çarşamba

Sitelerinizdeki Yazı Fontunu Seçerken Dikkatli Olun

yazı fontu

Yazı fontu sitemizi oluşturan görseller arasında belki de en önemli olanlarından bir tanesidir. Yazı fontu seçerken sırf bu yüzden daha dikkatli olmalı ve bunun ziyaretçilerimiz nasıl etkileyeceğini önceden tahmin etme becerisine sahip olmamız gerekmektedir. Ülkemizde fontlarla ilgili bir başka sorun daha vardır ki o da Türkçe karakter uyumsuzluğu. Türkçe karakterleri desteklemeyen fontları kesinlikle sitemize koymamalıyız, aksi halde oldukça kötü bir görünüme sahip olan bir sitemiz olur. Gördüğünüz gibi fontlar gerçekten de önemli araçlardır. Bu yüzden bu yazıyı yazma gereksinimi duydum. Yazının tamamını okuyabilirseniz, size önereceğim fontlar ve diğer tüm bilinmeyenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fontlar karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biri de Türkçe karakter desteklemeyen fontlardır. Sitemize bir font yerleştirirken öncelikle fontun Türkçe karakterleri destekleyip, desteklemediğini kontrol ve test etmemiz gerekiyor. Bu işlemler bütününü yapmadığımız takdirde, o kadar uğraşıp, sitemize eklediğimiz fontları yine aynı karın ağrısıyla birlikte sitemizden çıkarmak için uğraşırız. Kafanızın rahat etmesini istiyorsanız, sitenizde Arial ve Sans gibi fontları kullanabilirsiniz. Bu fontlar hem Türkçe karakter desteği sunuyor, hem de bence oldukça hoş ve basit bir görünümü var.

Diğer dikkat etmeniz gereken olgu da, font seçiminin sitenizle uyumluluğu ve boyutlarıdır. Tasarımıza uygun fontları seçmek için deneme yanılma yolundan başka bir çareniz yok gibi. Ayrıca, fontun biçimi de aynı derecede siteniz için önemlidir.

Bir önceki yazımızda yönetim panelli siteler revaçta adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder