5 Mart 2013 Salı

Web Sitesi Güvenliği İçin Neler Yapmalıyız?


Sitelerimizin güvenliğini her şeyden önce tutmak aslında bizim için en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Uzun süre uğraşlarla oluşturulan tasarım ve genel ayarların haricinde, büyük bir emekle hazırlanmış yazılarımızda en ufak bir hatamızda havaya uçabilir. Bildiğiniz gibi yeni nesil bilgisayarlarla haşır neşir doğuyor ve bu da sırf zevkine site hackleme anlamına geliyor. Bu yüzden güvenliğimizi öncelikli sıraya koyacağız ve bunun için de site güvenliği için neler yapmamız gerektiğini anlatacağım.

Herkes unutmamak için çok basit şifreler kullanılır. Burada sadece site ortamında bahsetmiyorum. Bankada olsun ya da başka resmi bir kurum olsun kullandıkları şifreler gerçekten de çok basit. Geçenlerde maliye bakanlığı hacklendiğinde çok komik bir durumla karşılaştık. Çok önemli bilgilerin saklandığı veritabanında kullanılan şifre 123456 gibi oldukça basit bir şifreydi. Eğer siz de sitenize bu kadar basit bir şifre ile giriş yapıyorsanız, bunu bir an önce değiştirmeli ve daha sağlam bir şifre bulmalısınız kendinize. Şifrenizin sadece uzun olması da yetmez, üstüne üstlük özel karakterlerde içermesi gereklidir. Bu karakterler arasında "%&/" gibi karakter olursa şifrenizi daha da sağlam olur.

Bunun dışında yapacağınız bir şey daha var. O da; şifrenizi belirli aralıklarla değiştirmektir. Ayda bir yapacağınız bir şifre değişikliği gerçekten de çok önemli bir hamle olacaktır. Böylece şifrenizin kırılma oranını neredeyse sıfıra düşürebilirsiniz. Tabi, RedHack ve Anonymous gibi grupları kızdıracak bir şey yapmamışsanız.

Bir önceki yazımızda sitenizin sıralamasını etkileyen önemli faktörler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder