3 Mart 2013 Pazar

Sitenizin Sıralamasını Etkileyen Önemli Faktörler

google sıralama

Bildiğiniz üzere Google'da aramak istediğimiz bir kelimeyi yazıp ara tuşuna bastığımız zaman karşımıza bir ton sonuç geliyor. Sık aranan kelimelerden biri ise aradığımız şey milyon tane sonuç gösteriliyor. Peki, hiç düşündünüz mü ilk sırada çıkan bir sitenin özelliği nedir? O site o kadar arama sonucu arasında neden ilk sırada yer alıyor. Bu yazımızda sitemizin sıralamasını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz ve sitemizi Google'da ön sıralara çıkarmak için neler yapmamız gerektiğine bakacağız.
Öncelikle bir siteyi Google'da ön sıralara çıkarma işlemine verilen adın SEO olduğunu bilmemiz gerekiyor. SEO'nun Türkçe açıklaması ise "arama motoru optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Yani, sitemizi arama motorlarının istediği şekilde yeniden düzenleme işlemlerinin toplamıdır. Google'ın geliştirdiği yeni nesil algoritmalarla birlikte motorlar daha da gelişti. Neredeyse bir insanın zeka ve mantığına sahipler. Bu gelişmelerle birlikte bizim düşünmemiz gereken şey; bir ziyaretçi siteme geldiğinde onu nasıl mutlu ederim ve rahatça sitemi insanlara nasıl dolaştırırım. Bunları düşünerek gereken işlemleri yaparsak buna site içi seo anlamını yükleyebilirsiniz.

Site içi seo işlemlerini hallettikten sonra yapmamız gereken bir diğer işlem ise site dışı seo işlemleridir. Burada ise başka sitelerden kendi sitemize link çıkışları yapmak istiyoruz. Mesele oyun kelimesinde yükselmek istiyorsak, oyun kelimesinden kendi sitemize link çıkışı yaptırmamız gerekmektedir. Ne kadar fazla siteden bu şekilde link çıkışı yaparsak sitemizin kalitesini o kadar yükseltir ve sıralamalarda o kadar ön sıralara çıkabiliriz.

Bir önceki yazımızda kişisel web sitelerinde nelerden bahsetmeliyiz adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder