9 Mart 2013 Cumartesi

Sitenizi Arada Sırada Test Edin


Bir site açtıktan sonra eğer herhangi bir işlem yapmazsanız, o sitenin büyümesini bekleyemezsiniz. Sitenizi sürekli beslemeli ve eksik olduğu noktalarda siz ya da görevlendirdiğiniz kişinin devreye girmesi gereklidir. O yüzden bu yazımda sitenizi nasıl hatalardan ayıklamak, hem de arama motorları tarafından nasıl algıladığınızı test etmek için gerekli testleri nasıl yapacağınızı anlatacağım. Bu yazından sonra artık artık sitenizi nasıl test edeceğinizi biliyor olacaksınız.

Öncelikle bu test işlemlerinin sitenize ne gibi getirileri olacağını size anlatmam gerekecek. Bu testler sayesinde sitenizde sizi gerilere düşürecek ve ziyaretçilerinizi rahatsız edecek herhangi bir sorunun ya da sorunların olup olmadığını görebileceğiz. Belli aralıklarla ve düzenli olarak gerçekleştirilmesi ise test ettikten belli bir süre sonra yine bir sorun çıkma olasılığını en aza indirmiş olacağız. Kendi irademiz dışında sitemize ters etki edecek herhangi bir değişikliğin yaşanmasını önleyeceğiz. Bu bilgiyi aldıktan sonra sitelerimiz nerelerde test edeceğimizi bakabiliriz.

Benim de sıklıkla kullandığım ve tüm sitelerimi test ederken büyük yararlarını gördüğüm bir sistemden bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu bir internet sitesi. Wmaraci adlı bu site, size çok değişik platformlarda sitenizi test etme imkanı sağlıyor. Bunlardan en verimlilerinden biri "Site Analiz" adlı sekme. Burada sitenizin Google'daki index sayısından PR sayısına kadar birçok özelliğine bakabilirsiniz ve belli aralıklarla kontrol ederek nereden nereye geldiğinizi görebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir azalış olduğu zaman zamanında müdahale edebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda sitenizi yenilemeyi unutmayın adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder