11 Mart 2013 Pazartesi

Emek Hırsızlarına Dikkat Edin


Bazen bir işe yüreğimizi koyarız ve işin dört dörtlük olması için elimizden gelenin en iyisini yapmak için uğraşırız. Ancak bazı kişiler hazıra konma davranışı içinde yani hırsızlık içgüdüsü ile hareket ettikleri için yaptığımız onca emeğe rağmen bizden çalmaktan bir an bile düşünmeden yaparlar. Bu yüzden bu yazıyı yazma gereği duydum. Çevremizde bu kadar kötü niyetli insanların olması bize de bazı önlemler alması yolunda bir gereklilik oluşturuyor.

Aslında buradaki emek hırsızları web sitemizin içeriğini çalan ya da tasarımımızı çalan hırsızlardır. Konumuz genelde web sitesi ve buna bağlı yan bağlantılar olduğu için bu sektördeki hırsızlara nasıl bir önlem alacağımızı yazımda açıklayacağım. Bunlara karşı bizim yapacağımız belli şeyler olacaktır. Siz "aman çalarsa çalsın, bana ait içerik ve tasarımlar o kadar da önemli değil" diye bir yanılgıya düşebilirsiniz. Ancak, bu durum size sandığınızdan daha fazla zararlar verebilir. Örneğin, eğer Google sizin içeriğinizi kendi veritabanına eklemeden önce biri sizin içeriğinizi çalarsa ve Google sizinkinden öne onun içeriğini indekslerse o zaman Google'ın gözünden siz kopyacı ve hırsız bir site olarak görünürsünüz. Bu da sitenizin sıralamasında dramatik düşüşler yaşatabilir.

Tasarım konusunda da durum aynı şekildedir. Onca emek vererek yaptığınız ya da bir uzmana yaptırdığınız bu işlemlerin ardından biri sizden çalarsa sitenizin özgünlüğü hemen kaybolur ve insanlar bilmedikleri için bu hırsızlığı sizin yaptığınızı mı yoksa karşı tarafın mı yaptığını anlayamaz ve şirketinizin imajı da bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden bu tarz şeylerle karşı karşıya kalırsanız, kişiyi gerekli yerlere şikayet etmeniz gerekir.

Bir önceki yazımızda sitenizi arada bir test edin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder